top of page

הכל בסדר

כרמית ברעם

מתבונן
גבר בחושך

"מה שחשוב באמת זה להיות בסדר. תהיה בסדר, יהיו איתך בסדר" איתן אמר לי והרכין את ראשו. שנים של ’להיות בסדר’ גבו ממנו מחיר.

נכון שיש בחירה והרשות נתונה ועוד כהנה, אך בפועל, כשפוגשים בכאבו של אדם, כל הסיסמאות והתובנות נדחקות הצידה. הוא דיבר וכאבו מילא את החדר. כאב עמוק שהחל עוד בתקופת ילדותו. הקפתי עצמי בהגנה וחשתי כיצד עוצמות הכאב מנסות לעבור דרך מעטפת ההגנה שהצבתי.

איתן, גבר לא צעיר, עבר כברת דרך בחייו עד שהגיעו מים עד נפש. הוא עוסק במקצוע שהוא אוהב ומוערך בו מאוד, גר בבית נוח, זוגיות טובה, בקשר טוב עם ילדיו, יוצא לטיולים בחו"ל מספר פעמים בשנה. חיים שמהצד יראו לכולם מעוררי קנאה.

הוא התחיל לדבר והרגשתי שההקשבה שלי מתרחבת למימדים נוספים. "ההקשבה שמעבר למילים" כשמה כן היא, מאפשרת לנו לחוש בתדר גבוה יותר ולקבל מידע נשמתי אם מתאפשר. סיפור חייו בפרטים הטכניים לא היה שונה בהרבה מסיפורי חיים ששמעתי, משהו בעוצמות היה חזק, עוצמות של כאב וזעקה של הנשמה שכמו אומרת עד כאן!

מגיל צעיר לא הרבה להשתמש במילה לא. סיפר שבכל פעם שהיו בסביבתו כעס, אכזבה ותסכול, משהו בו היה מתכווץ ומבקש מיד לתקן את הסביבה ולגרום לדברים להסתדר. "לא יכול כשכועסים עליי או מאוכזבים ממני. מעדיף לעשות למען כולם הכל רק כדי שיהיה בסדר. שיהיה לי שקט."

הוא ממשיך ומספר שבמשפחה ובחבורה הוא נראה בסדר, סוג של מצליחן. "אין לאף אחד מושג מה עובר עלי. לפעמים אני אומר לעצמי אין לי זכות להתלונן כשבורכתי כל כך."

השיחה ממשיכה וקולחת; בפגישה ראשונית אין לדעת מה תהיה רמת הפתיחות של האדם שמולי ועד כמה יאפשר לעצמו להוציא.

כדי לאפשר ניקוי יש צורך לתת לכל מה שפחות נעים וטוב לעלות על פני השטח. לאחר הוצאה אמיתית ואמיצה כמו מטאטאים הצידה את השאריות.

באיזה שהוא שלב מגיעה תובנה. כשיש מספיק מקום ומרחב עולה אמירה. מתוך האדם היא מגיעה, לא מזה היושב מולו. התובנה שסביבתו משקפת את פנימיותו נראתה לו פשוטה וברורה, יחד עם זאת במשך שנים סירב להקשיב.

במקום שבו יאפשר לעצמו להיות פחות מושלם אך שלם יותר, פחות יודע, במקום שבו ייתן מקום לכל רגש שמגיע לבוא לידי ביטוי מבלי לחשוש ומתוך ידיעה שאותו רגש יתחלף ברגשות קלילים יותר, מתוך המקום הזה מגיעה אהבה. אהבה בסיסית שורשית של האדם את עצמו. נאמר כבר רבות כי אדם האוהב את עצמו ייטיב לאהוב את זולתו בצורה מאוזנת ובריאה. אדם המקבל את עצמו על כל המכלול שבו וסולח לעצמו על "שגיאותיו" ייטיב להכיל את המגוון שעומד מולו. אדם היודע מהם גבולותיו ויודע לומר - עד כאן! יכבד את גבולות האחר ויאפשר מרחב בסביבתו.

איתן הוסיף מילה אחת למשפט השגור בפיו: "מה שחשוב הוא להיות בסדר עם עצמך". הוא הבין שהשלם שמתוכו ידע להתנהל מול כל סיטואציה שיפגוש. ההקלה שחש הייתה עצומה. זוהי תחילתה של דרך שהולך לעבור בהסכמה להביא את עצמו לידי ביטוי. בסדרה מדויקת של מפגשים ההתקדמות שלו בדרך הייתה מופלאה. כל דבר בזמן שלו, כל דבר הוא לטובתו העליונה.

בהודיה ענקית על הזכות להיות, לעתים ללוות ובעיקר לחיות את החיים האלה על כל המכלול שבהם.


שבת ברוכה מלאה בשמחה, קלילות ואהבה.

תודה רבה שהקשבתם,

כרמית ברעם,2 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

Opmerkingen


bottom of page