top of page

הגדלת חזה

סליקון להגדלת חזה.jpg

נמיחלבנדלמךלשחדגבמךלדחמג 

ךןלדחגנהבךשנדח

ניתוח הגדלת חזה 

נכתב על ידי ד"ר אפרת סולומון

הגדלת חזה הוא אחד הניתוחים הפופולארים ביותר בתחום הכירורגיה הפלסטית האסתטית כיום, מספר הנשים הפונות לניתוח הגדלת חזה עולה ברחבי העולם משנה לשנה. ישנן מספר שיטות נפוצות כיום להגדלת חזה תוך שימוש בסוגי שתלים שונים הנבחרים באופן אישי לכל מטופלת בהתאם לגילה, מחלות הרקע וההסטוריה הרפואית שלה, מימדי גופה, הגודל, הצורה הרצויה ועוד.

אם נדפדף בדפי ההסטוריה נגלה כי מאז ומעולם אישה בעלת חזה גדול נחשבה לנשית ומושכת יותר: גדולי הציירים של המאות הקודמות בחרו לצייר פורטרטים של נשים שופעות במערומיהן- סנדרו בוטיצ''לי, אדגר דגה ורבים אחרים

הגדלת חזה

בשנים האחרונות הפכו הניתוחים הפלסטיים לנגישים יותר עבור נשים. פתאום הן יכולות להשיג את מה שהטבע לא יצר בעצמו, לשפר את הופעתן ובעיקר את הדימוי העצמי שלהן. אך עדיין, מדוע נשים רבות כל כך פונות לבצע ניתוח שכזה, שלא הרי אין אינדיקציה רפואית של ממש?

מה מניע אישה בריאה לחלוטין לעבור ניתוח, שאמנם נחשב בטוח וקל יחסית, ובכל זאת מביא עימו סיכון בסיבוכים רפואיים אחרים? ובכן, מרבית הנשים הפונות לביצוע הגדלת חזה הן צעירות המבקשות חזה גדול יותר לצורך שיפור הופעתן החיצונית בעיני עצמן וכמובן בעיני בני המין השני.

הניתוח הפך גם פופולרי בקרב נשים מבוגרות יותר, לרוב לאחר מספר לידות, המבקשות החזרת נפח השד שאבד עם השנים,  לאחר הנקות מרובות וכו''. במקרים נדירים יותר, מבוצעת הגדלה חזה בשילוב עם הרמת חזה (mastopexy), אצל נשים עם חוסר סימטריה בולט של השדיים מלידה.

סוגי שתלים

השימוש הנפוץ ביותר כיום נעשה בשתלים עשויי סיליקון, המכילים את החומר הג''לטיני העטוף בקופסית סיליקון עדינה,להם תכונות דומות לרקמת השד מבחינת מרקם וצורה.

שתלים נפוצים נוספים הם שתלי סליין (saline) המכילים תמיסת מי מלח. שתלים אלו פחות בשימוש בניתוחי הגדלת חזה למטרה אסתטית בלבד. מרבית השימוש בהם הוא בשחזורי שד לאחר כריתות שדיים, בהם ישנו חסר של עור שיכסה את השתל, למשל אצל אשה רזה מאד. במקרים אלו, ניתן להכניס שתל סיליקון בעל נפח קטן יחסית, או שתל מי מלח מלא למחצה, אשר ניתן למילוי ע"י הזרקות דו-שבועיות. בצורה כזו ממלאים את השתל בהדרגה, כך שהעור סביבו נמתח, בדיוק כמו מתיחת העור בזמן הריון.

לפני הניתוח

כיצד נבחר סוג הניתוח והשתל הרצוי? לפני הניתוח על כל מטופלת לעבור פגישת היכרות עם הרופא המנתח, בה תישאל לגבי הסיבה לביצוע הניתוח, ההסטוריה הרפואית של המטופלת, תרופות אותן היא נוטלת בקביעות, ניתוחים קודמים באם היו, נוכחות גורמי סיכון לסרטן שד (למשל הסטוריה אישית או משפחתית של סרטן שד) ועוד.

מרבית המנתחים יחייבו את המטופלת לעבור בדיקות הדמייה של השד לפני הניתוח, ללא קשר לגורמי הסיכון שלה לחלות בסרטן השד. הבדיקות הנחוצות ייקבעו על ידי הרופא (אולטרה-סאונד שד, ממוגרפיה ואף MRI במידת הצורך, בהתאם לגילה וגורמי הסיכון שלה).

הבדיקות חיוניות על מנת לוודא כי לפני הניתוח המטופלת בריאה לחלוטין. בפגישת ההיכרות המטופלת אף תחליט יחד עם הרופא על צורת השתל המבוקש: שתל עגול או אנטומי (בעל צורה יותר "טבעית"), שתל שיונח גבוה או נמוך, וכן יחליטו על גודל השתל, בהתאם למימדי המטופלת. מרבית הנשים "מסתפקות" במראה שופע אך טבעי. לעתים הרופא מציע סימולציה ממוחשבת של מראה השד לאחר הניתוח.

 תהליך הניתוח

הגדלת חזה וניתוחי חזה בכלל מבוצעים כיום הן בהרדמה כללית והן בהרדמה אזורית או מקומית, בהתאם לשיקול הרופא המנתח והרופא המרדים. משך הניתוח לרוב אינו עולה על שעה וחצי-שעתיים. השתלים מונחים מתחת לרקמת השד (subglandular) או מתחת לשריר העיקרי של קיר בית החזה, ה-pectoralis major muscle (submuscular)   היתרון העיקרי של הנחת השתל מתחת לשריר הוא הקטנת הסיכון לסיבוך הקרוי "התכווצות הקופסית" עליו נדון בהמשך

היתרון של הנחת השתל מעל השריר, כלומר מתחת לרקמת השד, הוא לעתים תוצאה של מראה טבעי יותר, ומידה פחותה יותר של כאבים לאחר הניתוח. החתך הניתוחי המבוצע תלוי לרוב ברופא המנתח. חתך נפוץ בשימוש הוא בגבולות הקפל התת-שדי (inframammary fold). חתך זה מביא לתוצאה אסתטית מצויינת שכן חבוי מתחת לקו החזיה.

חתך נפוץ נוסף הוא בגבולות העטרה (periareolar), אשר מביא אף הוא לתוצאה אסתטית טובה מאד, אולם עשוי לגרום לירידה בתחושה בפטמה וקשיים בהנקה עתידית בשכיחות גבוהה יותר (זאת בניגוד לחתך שהוא inframammary שלרוב אינו פוגע בהנקה).

ככלל יש לציין שאין בעיה לבצע את הניתוח לפני לידות אולם במידה ואישה מעוניינת בהנקה בעתיד עליה לקחת בחשבון כי עלולים להיות יותר קשיים בהנקה.

לאחר הניתוח

במידה והניתוח בוצע בהרדמה כללית לרוב המטופלת תישאר להשגחה במרפאה במשך לילה אחד. המטופלת תנוחה ללבוש חזיית ספורט מיוחדת לתקופה של עד כחודש, ולהימנע מפעילות גופנית מאומצת לפחות למשך של כשישה שבועות.

כיום השימוש במרבית המרפאות הוא בתפרים שקופים נספגים, כך שלרוב אין צורך בהוצאת תפרים לאחר הניתוח. בנוסף אציין, כי הגדלת חזה הינו ניתוח הכרוך בכאב בתקופה המיידית שלאחריו. אל תחששי מכך ובקשי מהרופא שלך לרשום לך תרופות נוגדות כאב בכדי להקל על הימים הראשונים בבית.

סיכונים וסיבוכים

לפני כל ניתוח יש להיות מודעים לסיכונים כללים של חומרי ההרדמה- אלרגיה לחומרי ההרדמה עד תגובה מערכתית של הגוף , יצירת המטומה- דימום ברקמה לאחר הניתוח וצורך בניקוז הדימום, פעירת קו התפרים- עד הצורך לשוב לחדר ניתוח לצורך תפירה מחדש, זיהום מקומי- וצורך בקבלת טיפול אנטיביוטי לעתים תוך ורידי עד ניקוז כירורגי.  סיבוכים אלו לרוב מתרחשים מוקדם ומטופלים באופן מיידי. לעומתם, קיימים סיבוכים ספציפיים לניתוחי הגדלת חזה אשר עלולים לקרות מאוחר יותר: הראשון הוא כאמור התכווצות הקופסית- כלומר יצירת עודף של רקמת חיבור סביב השתל, שיכולה להביא לתוצאה אסתטית פגומה וצורך בניתוח נוסף לתיקון עד החלפת השתל.

סיבוך ספציפי שני הוא דליפה של השתל ויציאה של ג''ל הסיליקון לרקמה, אשר יכולים לעורר תגובה דלקתית חמורה באזור, וצורך בניתוח נוסף לניקוז והחלפת השתל. סיבוך נוסף שיש להכיר הוא ירידה בתחושה עד חוסר תחושה מוחלט בפטמה, בשל פגיעה בעצבוב המקומי לפטמה.

טיפים למטופלת

אז נכון, הניתוח הוא לרוב לצורך אסתטי בלבד וכרוך בסיכונים. עם זאת, ניתוחי הגדלת חזה נחשבים פשוטים יחסית ובטוחים לביצוע כאשר נעשים בידיים מיומנות של כירורג פלסטי מוסמך!

עצה אישית ממני- תעשי סקר שוק מקיף לפני בחירת המנתח, תפגשי עם מספר מומחים ותקבלי חוות דעת שתספק את רצונך ותאפשר לך להיות שקטה לפני ואחרי הניתוח. תוכלי לפנות אלינו ונפנה עבורך למכונים המתפלים.

אל תהססי לפנות למנתח שלך בכל שאלה. תפקידו הוא להסביר לך בדיוק את התהליך ולדאוג שאת מבינה את כל השלבים.

אולי יעניין אותך גם
מוצרי טיפוח  לאישה
הסרת שיער
טיפול פדיקור בבית
כל מה שצריך להיות
כל השיטות
הסרת עור מכף הרגל
bottom of page