top of page

טיפולי שיניים

טיפול שיניים בישראל

טיפולי שיניים והשתלות

הקוסים באים 

והשמחי 

נמיחלבנדלמךלשחדגבמךלדחמג 

ךןלדחגנהבךשנדח

נכתב על ידי ד"ר אפרת סולומון

תחום טיפולי השיניים הינו תחום נרחב ביותר. רפואת השיניים כיום כוללת מגוון תחומים חדשים שלא היו קיימים בעבר למשל- השתלות שיניים, טיפולים אסתטים כגון יישור שיניים, הלבנה וציפוי שיניים, טיפולי שיניים בלייזר, טיפולים בהרדמה כללית ועוד.

 

תחום נוסף מעט שונה של רפואת השיניים הוא כירורגיית פה ולסת, שעוסק בין היתר בשברים בעצמות הפנים, מומים מולדים המערבים את הפנים והלסת, הסרה כירורגית של שיני בינה ועוד. תחום רפואת השיניים הינו תחום נפרד מלימודי הרפואה בארץ, ויש להיות בוגר של תואר ייעודי ברפואת שיניים על מנת לעסוק בה בישראל

שיניים מושלמות

טיפולי שיניים בסיסיים

הטיפולים הבסיסיים ברפואת השיניים כוללים ביצוע סתימות של "חור" בשן וטיפולי שורש, המטפלים בפגיעות עששת הפה. מטרת הסתימה היא לתקן שן פגועה, עקב הרס הדרגתי שנגרם בשכבות השן החיצוניות- הזגוגית (אנאמל), הדנטין והצמנט. לרוב הרס השן נגרם עקב ריבוי של עששת, הלוא היא הצטברות רובד חיידקים, המתיישבים בחלל הפה בשל היגיינת פה לקויה. טיפול זה הינו טיפול מניעתי וכולל פתיחה של השן, סילוק העששת ופסולת, עיצוב השן מחדש לקליטת חומר מילוי סינטטי, ולבסוף מילוי השן בחומר מיוחד לסתימתה. הטיפול המניעתי הינו חיוני לבלימת התפתחות דלקת ופגיעה קבועה ברקמת מוך השן (הרקמה המכילה את שורשי העצבים וכלי הדם) או שבירה של השן- אז כבר ישנו צורך בטיפול שורש "מקיף". טיפול שורש כולל את פתיחת השן, סילוק העששת, סילוק המוך וניקוי תעלות השורש, ולבסוף מילוי השן מחדש ע"י חומר סינטטי. במידה ולא ניתן להציל את השן לעתים אין מנוס מעקירתה. במידת הצורך ישנה אפשרות ליצירת מבנה מגן על השן הפגועה בצורה של "כתר", המסייע לשמר שן פגועה, עקב סדק/ שבירה של מבנה השן, או בשן אשר עברה טיפולי שיניים מורכבים לצורך שחזור. כתרים לשיניים מסייעים לשיקום השן לאחר הטיפול הבסיסי במידת הצורך, ע"י הגנה מפני עששת, שבירה עתידית של השן או זיהום חוזר, שיכולים לגרום לאובדן השן. לעיתים מניחים כתר על שן בעלת הרס מתקדם, כאשר לא נותרו חלקים רבים מהשן, לצורך ניסיון שיקומי לאחר זמן. מבנה הכתר עשוי חומר קשיח, אשר מותאם למבנה השן ע"י יציקה מדויקת שלה, להרכבה על השן הפגועה. כיום נפוץ יותר ויותר השימוש בכתרים לבנים, העשויים חומר שונה מכתרי המתכת הישנים, והמאפשרים שמירה על אסתטיקה ומראה אחיד של השיניים, לרוב מבלי לפגוע באיכות הטיפול.

השתלות שיניים

המונח "השתלות שיניים" מתייחס להחדרת שתלי מתכת חדשים והחלפת שיניים רקובות או פגומות, או אזורים בהם ישנם חסרים בשיניים, בעקבות מחלות הגורמות להרס שן מתקדם. הרס וריקבון של השן יכולים להיגרם עקב זיהום חיידקי מתמשך ברקמות הסובבות את השן, שאינה מצליחה להשתקם למרות טיפול בסיסי מקסימלי בעששת השן ובשורשים. שתלי המתכת מהווים תחליף קבוע לשן ע"י קיבועם הכירורגי ללסת, והם מהווים בסיס עמיד ליצירת מבנה חדש של השן יש לזכור כי מדובר בטיפול לא פשוט ולעיתים יקר, הכרוך בכאבים ואי נוחות רבים. למרות זאת, היתרון הברור של השתלות השיניים הוא שהן מספקות תחליף קבוע לשיניים למשך שנים ארוכות. חשוב לוודא כי הטיפול מבוצע על ידי רופא שיניים שהתמחה ספציפית בהשתלות ובכירורגיית פה ולסת.

טיפולי שיניים אסטטיים

תחום האסתטיקה ברפואת השיניים תופס תאוצה בשנים האחרונות, בייחוד לאור פיתוחים שונים של חומרים וציפויים להלבנת שיניים, להשגת מראה בוהק יותר וחיוך זוהר. טיפולים אלו מערבים את שכבת האמאיל, הלוא היא השכבה הקדמית של השן. מדובר בשכבה דקה שסופגת כתמים משתיה, מזון, סיגריות ונזקי היומיום. הלבנת שיניים באמצעות חומרים כימיים, המסירים את שכבת האמאיל, אינה מהווה פתרון חד פעמי. על מנת שהצבע הבהיר יחזיק מעמד, יש לחזור על הטיפול מספר פעמים. בנוסף קיימת חשיבות לסיים את הטיפול בעששת השן לפני ביצוע ההלבנה, שכן חומרי התמיסה עשויים לחדור פנימה דרך האזורים הפגועים ולגרום לרגישות מקומית. ציפוי שיניים העשוי מויניר הוא מעטפת דקיקה העשויה פורצלן או תרכובת של שרף, אשר מוצמדת קדמית לשן. ציפוי הויניר יעיל להסתרת שינויי גוון בשיניים (בייחוד שיניים "צהובות"), על מנת להבהיר את השיניים ולשפר את מראה החיוך. גם כאן קיימת חשיבות לסיום כל טיפולי השיניים הבסיסיים לפני פניה להדבקת ציפוי שן, על מנת שלא לצפות שן שהיא למעשה חולה.

סיבוכים וסיכונים

הסיבוכים האופייניים לטיפולי שיניים הינם תלויי סוג הטיפול, וכוללים בעיקרם כאבים, זיהום מקומי של השן או חלל הפה, ועד זיהום סיסטמי באנשים עם מומי לב מולדים או לאחר החלפת מסתם לבבי, עקב חדירת חיידקי הפה למחזור הדם והתיישבותם על מסתמי הלב. לפיכך ישנם מטופלים להם מומלץ ליטול אנטיביוטיקה מניעתית לפני כל טיפול שיניים. סיבוך נוסף נפוץ לסתימות פשוטות הוא פגיעה עצבית בתעלת העצב, אשר יכולה לגרום לאובדן מלא או חלקי של חוש הטעם. עם זאת, פגיעה עצבית מסוג זה הינה נדירה ביותר. כמו כן במידה ולא נעשה איטום במידה מספקת תתכן רגישות מוגברת לקור/חום בחלל הפה. סיבוכים של פרוצדורות כירורגיית של השיניים כוללים דימום, פעירת התפרים וזיהום בחתך הניתוחי. סיבוכים של טיפולי שיניים אסתטיים כוללים בעיקר רגישות מוגברת של השיניים לאחר הלבנת שיניים כימית עקב פגיעה באמאיל.

עצות למטופל לקראת הטיפול

כדאי לבחור רופא שיניים שניתן לסמוך עליו! עבור רובנו טיפולי שיניים נתפסים כחוויה מאיימת ולא נעימה. על מנת למזער תחושות אלה, כדאי שתהיה כימיה טובה בין הרופא למטופל, שיינתן הסבר מקדים מקיף על הטיפול- למשל האם כרוך בכאבים מיוחדים וכו'', על מנת שלא ליצור "הפתעה" לא נעימה במהלך הטיפול. במידה ומעוניינים בטיפולי שיניים לילדים כדאי מאד לבחור רופא שיניים המתמחה בטיפול בילדים ואשר לו גישה ותקשורת טובה לילד, על מנת שלא להעצים את תחושת הפחד מרופא השיניים אצל הילד.

אולי יעניין אותך גם
פדיקור בישראל
הסרת שיער פנים.jpg
אישה באיפור מתאים
טיפים ועצות
לא מה שחשבתם
לכף רגל יפה ובריאה
bottom of page