top of page

הצרת היקפיים

ניתוח להצרת הקיפים.jpg

חיטוב הגוף ע"י הצרת הקיפים

נכתב על ידי ד"ר אפרת סולומון

הצרת היקפים הינה שיטה קוסמטית לחיטוב הגוף ולקבלת מראה רזה יותר, בייחוד באיזורי גוף בהם ישנם מצבורי שומן טבעיים כגון: ירכיים, ישבן, מותניים, זרועות ובטן. מרבית הפונים להצרת היקפים הן נשים, אצלן אחוזי השומן הינם רבים יותר ביחס לרקמת השריר בגוף. השיטה הנפוצה ביותר כיום להצרת היקפים יעילה הינה כירורגית בצורה של ניתוח שאיבת שומן. בניתוח מסוג זה נעשה שימוש במכשיר מיוחד, אשר בעזרת הכנסתו דרך חתכים זעירים באיזורים ייעודיים, ניתן לשאוב באמצעות ואקום חלקיקים מרקמת השומן, שנמצאת בתת-עור. בניגוד לדעה הרווחת, שאיבת שומן אינה יעילה לטיפול בצלוליט או בעודף משקל גדול. הניתוח יעיל להסרה של עד כ-4 ק"ג שומן בניתוח אחד, ולרוב המנתחים מעדיפים להימנע משאיבה משמעותית מעל לכך בניתוח יחיד על מנת למזער את הסיכונים המעורבים. שיטות נוספות הקיימות כיום להצרת היקפים כגון: שימוש בתכשירים קוסמטים שאמורים "להמיס" את רקמת השומן, וכן "שאיבת שומן בלייזר"- העושה שימוש בגלי אינפרא-אדום או אולטרא-סאונד, אינן נחשבות יעילות מאד, והוכיחו הצרת היקפים מינימלית בלבד של כ-1-7 ס"מ במחקרים קלינים.

הצרת היקיפים

היתרונות שלהם על פני ניתוח הינם ברורים מעצם ההימנעות מסיבוכי פרוצדורה כירורגית.

לפני הטיפול

לפני ניתוח שאיבת שומן תתבצע פגישת היכרות מוקדמת בה יפורט תהליך הניתוח, והמנתח יסביר לכל מטופלת באופן פרטני מהם האזורים הרצויים אצלה בגוף לביצוע שאיבת השומן. \r\nבנוסף המטופלת תישאל לגבי מחלות רקע, תהליכי הרזיה והשמנה בעברה, האם נמצאת כעת בתהליך הרזיה (שכן יתכן ותהיה עדיפות לדחיית הניתוח עד לתום תהליך ההרזיה כולו), תרופות קבועות אותן היא נוטלת ועוד. חשוב כי המנתח יסביר למטופלת כי מטרת הניתוח הינה עיצוב של הגוף וההיקפים ולא ביצוע שינוי דרסטי בגוף, שכן במידה וישנו רצון לירידה משמעותית במשקל אין תחליף לתהליך הרזיה מבוקר לאורך זמן וביצוע פעילות גופנית באופן סדיר. שאיבת השומן הינה יעילה לעיצוב אזורים ספציפיים בעייתיים במיוחד המפריעים מבחינה אסתטית.

תהליך הניתוח

ניתוח שאיבת שומן יכול להתבצע בהרדמה מקומית או כללית, בהתאם לשיקולי המנתח והרופא המרדים ובהתאם לאיזורים הרצויים לשאיבה וכמותם. במידה ומדובר בשאיבה ממוקמת מאד וקטנה יחסית ניתן להסתפק בהרדמה מקומית לאיזור בלבד. כאמור, החתכים הניתוחיים דרכם יוחדר מכשיר השאיבה הינם זעירים יחסית וגודלם נע בין 0.5 ל-1 ס"מ בלבד במרבית המקרים. המכשיר המוחדר ישירות לתת-עור פועל בצורה של ואקום, ומפריד בכך את חלקיקי השומן ברקמה. מרבית הכירורגים יעדיפו שלא להסיר מעבר ל-2-5 ליטרים של שומן בניתוח יחיד. במהלך הניתוח רקמת השומן שהוצאה מצטברת במיכל חיצוני וכך ניתן לעקוב אחר הכמות שנשאבה, ולהימנע מסיבוכים מיותרים.

לאחר הטיפול

היתרון בניתוח שאיבת שומן הוא ברור- מדובר בפרוצדורה שנעשית בפעם יחידה, ואין צורך לרוב בטיפולים חוזרים ונשנים שלבסוף גם אינם יעילים מספיק. התוצאות המתקבלות הן מיידיות. לאחר הניתוח רצוי להתהלך עם חגורת בטן או מכנסוני לחץ למשך כ-3-6 שבועות על מנת לקבל תוצאות מיטביות באיזור הבטן, הישבן והירכיים. ההחלמה מהניתוח הינה יחסית מהירה שכן מבוצעים חתכים ניתוחיים קטנים. יתכנו שטפי דם מקומיים קטנים באזורי השאיבה אשר ייספגו עם הזמן. 

סיבוכים וסיכונים

שאיבת שומן המבוצעת בידיים לא מיומנות יכולה להיות פרוצדורה מסכנת חיים. ישנה חשיבות קריטית לביצוע הניתוח בידי כירורג פלסטי מוסמך המכיר בסיכוני הניתוח ובמגבלותיו. מעבר לסיבוכים הכלליים בכל ניתוח כגון זיהום בפצע הניתוח או דימום ברקמה, בשאיבת שומן קיימים סיבוכים ספציפים נוספים הנובעים מ"התעסקות" מלאכותית ברקמת השומן. תאי שומן יכולים לחדור לכלי דם קטנים ריאתיים ולגרום לסיבוך מסוכן שנקרא תסחיף ריאתי שומני. מדובר בסיבוך קשה אך נדיר מאד, שיכול לגרום לירידת לחץ דם ומצוקה נשימתית, ולכן יש לשמור על ערנות יתרה לשינויים מסוג זה לאחר הניתוח, בפרט קוצר נשימה או עליית דופק. כמו כן, שינוי גדול ברקמת השומן באופן חד עלול לגרום לשינוי דרסטי במאזן הנוזלים והמלחים בגוף, ועל כן לא מומלץ לבצע שאיבות גדולות של למעלה מ-5 ליטרים בבת אחת. סיבוך נפוץ נוסף הינו אובדן או ירידה בתחושה באיזור, שהיא לרוב חולפת, בשל פגיעה עצבית קלה באזור ממנו בוצעה השאיבה.

עצות למטופל לקראת הטיפול

כאמור השיטה המועדפת לפי דעתי להצרת היקפים הינה שאיבת שומן כירורגית. מובן כי יש לבצע ניתוח זה במרפאה מוכרת ועל ידי כירורג פלסטי בלבד. מומלץ לבקש לערוך סיור במרפאה/במכון על מנת לוודא כי הפרוצדורה נעשית בצורה סטרילית מיטבית על מנת למזער את הסיכון לזיהומים וסיבוכים נוספים. רצוי שלא להפעיל לחץ על המנתח לשאיבה של כמויות גדולות מעבר למומלץ, שכן הסיבוכים האפשריים בשאיבות גדולות הינם משמעותיים ואף מסכני חיים. יש לבוא עם ציפיות ריאליות לניתוח, שכן מדובר בכל זאת בצמצום היקפים מוגבל, ולא ניתן לגרום לירידה גדולה במשקל, וודאי שלא למעלה מ-10% ממשקל הגוף.

אולי יעניין אותך גם
הסרת עור מכף הרגל
כל השיטות
כל מה שצריך להיות
הסרת שיער בגילוח
טיפול פדיקור לכפות הרגליים
מוצרי לייף סטייל
bottom of page